Čeho se nejvíc bojím (v Mexiku)

IMG_20190119_160950_HDR

ANNIE RUBEŠOVÁ

Tento článek je součástí blogerské výzvy 2020.

www.nabloguzalezi.cz

Považuji se za člověka, který se zas tak moc nebojí. Mám samozřejmě takové ty klasické strachy, jako mnoho lidí: pavouci, hadi, zemětřesení, tsunami, že mě někdo přepadne a okrade.

Ale jsou to strachy, na které nemyslím každodenně.

Když jsem poprvé jela do Mexika, spousta lidí mě varovalo, že to je nebezpečné a že oni by tam nikdy nejeli, že se bojí, Mexiko je přece nebezpečná země. 

Slyšela jsem věci jako že se mnou spadne letadlo, někdo mě okrade hned první den, znásilní, zabije, sopka vybuchne a přijde zemětřesení.

Nic z toho se nikdy nestalo. Tím nechci říct, že Mexiko je super bezpečná země, ale chci vyvrátit předsudky, které mnoho lidí v Česku má o Mexiku.

Jsou tady určité věci, ze kterých mám menší strach (nebo spíše respekt). Jaké to jsou?

1.PŘÍRODA

Žiju v oblasti blízko sopky Popocatépetl, která je stále aktivní. Je to opravdu sopka s velkým "S", je velká, majestátní, vzbuzuje opravdu respekt (především když je aktivní). Ale opravdu nevybuchuje jako ve filmech. 

Když jsem ji poprvé viděla aktivní jako na obrázku výše, přiznávám, že jsem se lekla a měla jsem trochu strach, co se stane. Ale lidé kolem mě žili dál, žádné změny jsem nezaregistrovala. Z toho jsem vyvodila, že to je OK. 

Postupem času jsem se naučila žít "v souladu se sopkou". Prostě vybuchuje. A co. Lepší, že je aktivní po troškách, než aby to v sobě dusila a pak najednou vybuchla.

Pro odlehčení situace přidávám ještě obrázek, který absolutně vystihuje to, jak vidí sopku lidé, kteří zde žijí a jak ji vidí zbytek světa.

V oblasti, kde žiju máme sice sopku, ale to je vše. Jinak se tady příroda moc nevyřádí. V jiných částech Mexika jsou častá zemětřesení, husté deště nebo naopak velké sucho.  Příroda je opravdu mocná. Na všech těchto místech ale žijí lidé jako jsme my. Naučili se žít v souladu s přírodou, respektují její moc. A to je ta pointa, kterou bych chtěla předat dál.

Žijme více v souladu s přírodou, protože tu nepřemůžeme.

2. KRÁDEŽE, PŘEPADENÍ, ZABÍJENÍ  A DROGY

Nelíbí se mi ten nadpis, ale myslím si, že je důležité to zmínit. Opravdu spousta lidí si Mexiko představuje právě takto. Já to neodsuzuji, protože chápu, že nám média předkládají jen ty špatné věci. Já sama, když jsem jela poprvé do Mexika, tak jsem si to tak trochu myslela. 

Už na letišti jsem měla pocit, že se na mě všichni dívají a chtějí mě okrást nebo udělat i něco horšího. Vnímala jsem všude ty pohledy na mě. Věděla jsem, že jsem jiná, že to na mě jde poznat. Taky jsem ale věděla, že určitě na mě jde poznat, že mám strach.

Bylo to všechno ale jen v mojí hlavě a naštěstí se tyto strachy rozplynuly během  pár dnů.

Opravdu nikdo mi nechtěl ublížit. To, že se na mě lidé dívali, bylo proto, že jsem byla jiná (blondýna) a že se se mnou chtěli bavit. Zajímalo je, odkud jsem a co tady dělám. 

Lidé v Mexiku jsou velmi vstřícní, pohostinní, blízcí. A to je něco, na co nejsme doma tak zvyklí, a proto se toto bojíme. Čas ale věci mění, takže za pár měsíců jsem ty rozdíly mezi mnou a Mexičany tak moc nevnímala.

Zpět ale k těm špatným věcem. Jaká je pravděpodobnost, že mě někdo okrade, přepadne nebo snad i zabije?

Velmi nízká, pokud respektujete pravidla země (oblasti):

  • Nikdy nechodit sama pěšky v noci po 11 hodině.
  • Do chudších oblastí si nebrat s sebou moc peněz a nevyčnívat (tzn.nebrat si na sebe drahé oblečení atd.)
  • Naučit se mluvit španělsky, přístup lidí se změní, jakmile mluvíte jejich jazykem k lepšímu.
  • Nebýt naivní idiot, který si myslí, že se nic nemůže stát.
  • Nekupovat ani neprodávat drogy.

Když se nad tím zamyslím, tak tyto pravidla se nevztahují jen na Mexiko, ale na celý svět. A když jsme cizinci, tak bychom měli být akorát více opatrní než normálně.

Ale abych to trochu rozvedla. Samozřejmě, že jsem se zajímala o to, jak to opravdu funguje v Mexiku. Mým mexickým kamarádům jsem kladla tolik otázek (a stále to někdy dělám), protože jsem věřila, že oni mi dají tu správnou odpověď.

Ano, v Mexiku je běžnější než u nás, že někdo někoho přepadne, okrade a někdy i zabije. Ale skoro nikdy se nestává, že se náhodný člověk stane obětí. Lidé, kteří tyto věci dělají mají vždy nějaký důvod ublížit někomu konkrétnímu. Mají mezi sebou spory - ve většině případů se jedná o peníze nebo drogy. Opravdu vás ale nikdo nebude chtít zabít jen proto, že jste turista.

V Mexiku panuje dost rasismus. Viděla jsem to hned první den na letišti. Především velká mezinárodní letiště jsou hlídaná. Policajti se psy velmi pečlivě kontrolují lidi, kteří přicházejí z USA a z Jižní Ameriky. Proč? Drogy. Panuje zde nějaké přesvědčení, že je větší šance najít drogy u lidí z těchto zemí. Vztah k USA je celkově docela chladný. Naopak Evropa je vnímána jako ráj. Ke mě se vždy všichni chovali pěkně, s úctou, s obdivem.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PRAVIDLO PRO ŽIVOT V MEXIKU

Mexiko je země, kde uvidíte velké rozdíly mezi bohatými a chudými. Je zde velmi malé zastoupení té střední třídy. Když je někdo chudý, je opravdu chudý a někdy nemá ani na jídlo. Když je někdo bohatý, tak má vlastně všechno, na co si vzpomene. 

A tento fakt ovlivňuje asi nejvíce život v Mexiku.

Spousta lidí si myslí, že v Evropě je život jako pohádka a všichni jsme bohatí. Já bych spíš řekla, že v Evropě se máme velmi dobře a můžeme si dovolit všechny životní potřeby: máme dům/byt, auto, dobrou práci, můžeme studovat, můžeme jet na dovolenou, koupit si iPhone. Můžeme spoustu věcí, ale nejsme bohatí tak, že bychom měli paní na uklízení, 3 auta v garáži, 3 domy, jezdili na dovolenou 5x do roka, studovali na soukromé univerzitě. Myslím si, že většina lidí ani po takovém životě netouží.

Můžete lidem v Mexiku vysvětlovat  donekonečna, jak to funguje, ale stejně vás všichni nikdy nepochopí a budou si myslet svoje. Takže, jaké je to pravidlo?

Nechlubte se s tím, že jste z Evropy. 

Je to jednoduché. Nedávat najevo, že pocházíte z místa, kde je pro ně snem. Závist není dobrá a je lepší se tomu vyhnout.

Tímto článkem jsem chtěla trochu představit život tady v Mexiku. Je samozřejmě dalších xxx věcí, o kterých bych mohla mluvit. ale to někdy příště. 

Pokud přemýšlíte nad dovolenou v Mexiku, nebo i nad studiem, určitě to zvažte. Tato zkušenost vás změní neskutečně. Celkově velmi doporučuji vyzkoušet si žít na chvíli mimo Evropu. Uvidíte, že život může být i jiný.

Facebook