Jak se připravit na změnu prostředí

WhatsApp Image 2019-11-29 at 9.52.08 AM

ANNIE RUBEŠOVÁ

Přeji krásný den, 

tento článek bude zaměřen opravdu prakticky.  Když studenti vyjíždějí do zahraničí, většinou řeší více věci spojené se studiem. Na tu praktickou stránku se také dívají, ale už ne tak hodně. A přitom právě ty obyčejné praktické záležitosti ovlivňují nejvíce to, jak se celý studijní pobyt vydaří.

Nechci vás tímto článkem vystrašit, ale bude o tom, co vše se může stát po příjezdu do jiné země se zdravím. Každá země je jiná a více či méně se liší i podmínky k žití.

V tomto článku se dozvíte, co vše se může změnit, jak vás to může ovlivnit + tipy, jak předejít špatným zkušenostem. Všechny informace obsažené v článku vychází z mých vlastních zkušeností.

Co vše se může změnit?

  • časový posun
  • nadmořská výška
  • klimatické pásmo
  • pitná voda
  • jídlo
  • denní režim
  • čistota prostředí
  • kontakt s novými lidmi

To vše jsou věci, které mohou ovlivnit to, jak se fyzicky cítíme. Nikdo nechce být nemocný, ale někdy se tomu prostě nedá vyhnout. Z vlastní zkušenosti už vím, že i to, co si myslíme, nás ovlivňuje. Takže když si budete myslet, že určitě onemocníte, máte větší šanci že se tak opravdu stane.

Já jsem se z mých cest už poučila, a tak bych teď ráda předala dál informace, které podle mě pomáhají při změně prostředí.

ČASOVÝ POSUN

Časový posun se týká především neevropských zemí. I když i v Evropě najdeme země, kde se čas liší o pád hodin. Je ovšem rozdíl, když máte časový posun 1 hodinu nebo 9 hodin. 

Časový posun je něco, co se nedá ošidit. Existují sice různé metody, jak se s tím co nejrychleji a nejlépe vypořádat + tabletky (například Melatonin), ale všechno jsou to věci, které vám stejně nikdy nezaručí to, že se po příjezdu budete cítit skvěle.

Lidé mají tendence využít každou minutu a nechtějí si tak moc připouštět, že potřebují dny pro odpočinek. Přitom toto je doba, která si přímo žádá o odpočinek. 

Takže pokud se chystáte do země, kde se posouvá čas. Co dělat?

 

TIP 1 

1 hodina =  1 den. Říká se, že na časový posun 1 hodiny potřebujete 1 den na to, abyste si zvykli, respektive aby si vaše tělo zvyklo. Takže na časový posun 4 hodin potřebujete 4 dny. 

 

TIP 2

Přijeďte s předstihem o tolik dní, kolik se váš časový posun. Tyto dny pak opravdu využijte k tomu, abyste odpočívali.

 

TIP 3

Odpočívejte podle vaší potřeby. Je jedno, kolik je hodin. Když potřebujete spát, spěte. Nesnažte se na to tlačit. Změna přijde postupně a vy se vyhnete bolestem hlavy, únavě a dalším nepříjemnostem.

 

NADMOŘSKÁ VÝŠKA

Může vás také potkat změna v podobě nadmořské výšky. Pokud je to změna nižší, problémy většinou nenastanou. Když se ale nadmořská výška mnohonásobně zvýší, můžete pociťovat točení hlavy, bolest hlavy, bude se vám špatně dýchat, budete více unavení.

V České republice nejsme zvyklí na vysoké hory. I naše nejvyšší hora vlastně není vůbec vysoká ve srovnání s celým světem.

V Mexiku bydlím v oblasti v nadmořské výšce 2 135 m.n.m. Je to dost na to, aby z toho někomu bylo špatně.

 

TIP 1

Když přijedete do takové oblasti a zjistíte, že se necítíte dobře, tak nejlepší věc, co můžete udělat je jet někam níže. To se lehko řekne, ale hůř se to dělá. Takže tento tip tak trochu přeskočte, protože se špatně realizuje.

 

TIP 2 

Nedělejte žádný sport po dobu aspoň 1 týdne. Neběhejte, necvičte, nedělejte prostě nic, u čeho se normálně zadýcháváte. Opět to je o zvyku, tělo se po nějaké době přizpůsobí, ale musí se mu dát čas.

 

TIP 3

Pijte hodně vody a chraňte se před sluncem. To, že jste vysoko automaticky znamená, že slunce mnohem více pálí. Však to znáte, i v zimě na horách se člověk může spálit. Takže voda a opalovací krém jsou dobrými pomocníky.

 

KLIMATICKÉ PÁSMO

Nejvýrazněji se projeví, pokud změníte roční období. Například odjedete v lednu, kdy je u nás zima a přijedete do Brazílie, kde je právě léto. Tato změna nebývá tak hrozná, je třeba se na ni připravit hlavně vhodným oblečením.

Zjistěte si tedy, jak se pohybují teploty v dané zemi v daném období. 

TIP 1 

Nevěřte předsudkům - to, že se říká, že ve Španělsku je pořád teplo ...to je opravdu jen říká. I tam bývá zima. Navíc v jižních zemích často nebývá zvykem mít doma topení a tak i když je v lednu krásných 20 stupňů, tak v noci při 10 budete mrznout bez topení.

TIP 2 

Pozorujte místní. Jak chodí oblečení? Zdá se vám směšné, proč si ve 20 stupních berou bundu či kabát? Oni nejsou hloupí, oni ví, že třeba za 2 hodiny už bude pouze 10 stupňů. Je fajn pozorovat lidi a podle toho se přizpůsobit.

PITNÁ VODA

To, že u nás pijeme vodu z kohoutku není samozřejmostí v mnoha zemích. V Evropě to bývá většinou OK. Většinou. Jsou i země, kde bych to nedoporučovala.

TIP 1

Pokud víte na 100%, že se v dané zemi voda nepije z kohoutku, tak to opravdu ani nezkoušejte. Ta voda není na pití a stačí vám 1 sklenička a budete mít velký průjem (v tom lepším případě).

TIP 2 

Pokud si nejste jistí, zda je voda Ok, nebo ne, tak se zeptejte místních. Pijou vodu nebo ne? Doporučuji se řídit tím, co dělají místní. 

TIP 3 

Pokud víte, že jste celkově citliví na změnu prostředí, tak první týdny pijte balenou vodu, ať už jste kdekoli.

TIP 4 

Pitnou vodu používejte i na vaření, především na vaření polévek a dalších jídel, kde víte, že tu vodu budete pak jíst (pít). Pokud vaříte brambory, tak by měla být v pořádku i voda, užitková.

TIP 5 

Čištění zubů - toto je dost individuální. V zemích, zde voda z kohoutku není pitná je často zvykem si čistit zuby tou vodou. Záleží na vás, zda to risknete. Pokud si netroufáte, tak opět na to jděte pomalu. První týdny používejte pitnou vodu a poté můžete zkusit změnu.

JÍDLO

Tuto kategorii snad ani nemusím zdůrazňovat. To určitě napadne každého, že jídlo může způsobit mnohé. Opět je to individuální a záleží na zemi.

TIP 1

První týden nejezte žádné místní speciality. Jezte naopak to, na co jste byli zvyklí z domova. Jídlo vám nikam neuteče a vy se vyhnete žaludečním problémům. Postupně můžete zařazovat do jídelníčku i další jídla a ochutnávat místní speciality.

TIP 2 

Ovoce a zeleninu myjte v pitné vodě a vždy oloupejte. Oloupejte i to, co normálně neloupáte, jako třeba jablka nebo okurky.

TIP 3

Pokud už vám je špatně, zajděte si do místní lékárny. Lokální léky fungují mnohem lépe než ty od nás.

 

DENNÍ REŽIM

Po příjezdu do jiné země se pravděpodobně změní i váš denní režim. Pokud jste byli doma zvyklí, že máte práci, školu, rodinu, kamarády a další hromadu věcí, tak to teď není. Sice budete mít povinnosti, ale jiné a pravděpodobně budete mít více volného času.

TIP 1

Využijte toho, že máte volný čas k tomu, co jste vždycky chtěli dělat, zkusit. Nepromrhejte ten čas, protože věřte mi, ale toto není normální život. Je to erasmácký život, který je plný radostí a pohody a volného času. Spousta studentů ten čas zaplní bohužel jen tím, že chodí na párty.

TIP 2

Napište si svůj seznam věcí a aktivit, co byste chtěli udělat za ten čas, co jste v zahraničí. Může to být návštěva nějakého místa, absolvování kurzu nebo můžete jako já začít pracovat na svém podnikání.

TIP 3

Dávejte si pozor na to, ať dostatečně spíte. Život studentů v zahraničí hodně svádí k tomu, že člověk méně spí, protože je přece tolik věcí a aktivit, které chcete vyzkoušet. A tak jde spánek do pozadí. Na první pohled to nic není, ale postupem času se u vás může projevit opravdový nedostatek spánku. Doporučuji se tomu vyhnout.

 

ČISTOTA PROSTŘEDÍ

Toto je jedna z věcí, která vás může opravdu zaskočit. Každý jsme zvyklí na nějaký standard z domova, co považujeme za čisté a co už ne. Jak by měla vypadat čistá kuchyně, ložnice, koupelna atd.? V jiné zemi to může být úplně jiné. 

TIP 1 

Připravte se, že to bude horší. A pokud nebude, tak bude aspoň milé překvapení. 

TIP 2 

Přibalte si s sebou utěrku na prach, houbičku na nádobí. A než se ve svém pokoji zabydlíte, tak si v něm pořádně ukliďte. Nikdy nevíte, kdy ten pokoj naposledy někdo pořádně vyčistil.

TIP 3 

V některých zemích se ještě tolik netřídí odpad jako u nás. Je to škoda, ale není potřeba být kvůli tomu na místní naštvaný. Je naopak pěkné jim ukázat, že to vlastně není vůbec složité. Můžete koupit třeba koš na plasty a být tak ostatním příkladem.

KONTAKT S NOVÝMI LIDMI

Připravte se, že přijdete do kontaktu s lidmi různých národností. Možná vám toto upozornění přijde vtipné, ale když jsem přijela do Mexika tak nás na místní univerzitě varovali před místními, ať si na ně dáváme pozor. 

TIP 1 

Uvědomte si, že jste cizinci a že to pravděpodobně jde na vás poznat. Budete větším cílem pro různé kapsáře a zloděje. Dejte si tedy pozor na své věci.