Karty, které ušetří mnoho peněz

IMG-20191030-183519-HDR

ANNIE RUBEŠOVÁ

Tento článek by klidně mohl mít podnadpis "Milujeme být studentem."  Asi vás nepřekvapí, že pro studenty existuje mnoho slev - na jízdné, vstupy, ubytování, restaurace a mnoho dalšího. A pokud stále jste student/ka, určitě toho využívejte.

I když v dnešní době máme mnoho karet a nechceme další a další, já sama vlastním několik studentských kartiček (celkem 4), protože mi přinášejí spoustu slev, které využívám. A taky jako zahraniční student vím, za co se utrácí nejvíce peněz.

Předpokládám, že máte aspoň nějaký přehled o slevách a také je používáte. Možná ale neznáte všechny vychytávky. A pak především ty, které můžete využít při studiu v zahraničí. 

Abyste mohli uplatnit slevy, potřebujete vždy důkaz toho, že jste student. A ne vždy vám postačí jedna a ta samá studentská kartička. Proto bych vám v tomto článku chtěla představit dvě studentské karty, které stojí za to si pořídit + jeden bonus na závěr.

ISIC KARTA

International student identity card je asi nejznámější studentská karta. Mnozí z vás ji pravděpodobně vlastní, protože v Česku se dost používá. Pokud ji máte, tak je to jen dobře. Pokud ne - VELMI DOPORUČUJI si ji koupit.

Kartu můžete získat třemi způsoby:

 1. Prostřednictvím školy
 2. Na prodejním místě kdekoliv v ČR
 3. Online na adrese www.isic.cz

Karta stojí 300 Kč, pokud si ji koupíte přes školu, bývá levnější. Platnost karty je 16 měsíců (vždy od 1.9 do 31.12. následujícího roku), poté se musí obnovit. Je tedy platná více než rok, což je velké plus. Další výhoda je ta, že ji můžete mít i pokud je vám více než 26 let (musíte být ovšem student).

To by bylo trochu teorie a teď to nejdůležitější. Co vám tato karta může dát? Možná ji používáte, ale neznáte všechny funkce, které nabízí.

JÍZDENKY

Pokud cestujete často autobusem nebo vlakem, rozhodně ji využijete. A to nejen u nás v ČR. Slevy se liší podle dopravců, a tak jsem pro vás vytvořila tento menší přehled. Tyto společnosti jezdí po celé Evropě.

 • Po ČR se 75% slevou (platí na vlaky i autobusy)
 • Bohemian lines - 15% sleva
 • Eurolines - 20% sleva
 • RegioJet autobusy - 15% sleva
 • RegioJet vlaky - 10% sleva
 • LeoExpress - 15% sleva

Pokud si zakoupíte jízdenku se studentskou slevou, tak si tu kartičku hlavně nezapomeňte. Často je vyžadována při nástupu.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Isic karta nabízí celkem výhodné cestovní pojištění. Na výběr jsou dokonce různé možnosti. Pokud cestujete často, ale na kratší dobu, nabízí roční pojištění za 300 nebo  450 Kč (záleží, jaký tarif si zvolíte). Nesmíte být ovšem nepřetržitě v jedné zemi déle než 45 dnů.

Pro studium v zahraničí se hodí více druhá varianta - roční pojištění s dlouhodobými výjezdy. na 180 dnů (6 měsíců) stojí 2 200 Kč, na celý rok 3 500 Kč. A nezáleží, do které země jedete. 

DALŠÍ SLEVY

Velmi doporučuji se podívat na oficiální stránky ISIC karty. Slevy mají totiž pěkně rozdělené podle kategorií Například zima, léto, speciální nabídky. Pokud rádi kupujete knihy, podívejte ve kterých knihkupectvích vám nabídnou slevy.

Pomocí ISIC karty můžete využít i tarif od Vodafone "jetovtobě", který stojí 499 Kč měsíčně. V zahraničí se vám to ovšem zas tolik nehodí. Doporučuju si vždy pořídit lokální SIM kartu, protože tak ušetříte mnohem více. 

Tato karta je INTERNATIONAL, takže teoreticky by měla fungovat na celém světě jako studentský doklad. Ze zkušenosti vám můžu potvrdit, že funguje výborně v Evropě. Mimo Evropu už to ale není taková sláva. Zde záleží samozřejmě na zemi, ale stává se častěji, že mimoevropské země tento doklad prostě neuznávají.  

Co s tím? Čtěte dál a na konci mám pro vás bonus, který vyřeší tento problém.

ESN KARTA

Druhá kartička se bude hodit těm, kteří si přejí zůstat v Evropě. Pro studium v evropských zemích je to opravdu "must-have". Kartu seženete ve studentských organizacích ESN (Erasmus Student Network), které fungují na mnoha univerzitách po celé Evropě. 

Je to karta programu Erasmus+, takže ji získáte na všech univerzitách, které jsou zapojeny do tohoto programu. Nejčastěji vám tuto kartu nabídnou až po příjezdu do zahraniční země. Stává se, že na vaší domácí univerzitě vám ji nebudou chtít vydat (prodat), ale nedá se to říct na 100%. 

Karta stojí většinou 10€ (přibližně, záleží, kde ji koupíte). Tato kartička není povinná pro zahraniční studenty, ovšem je velmi doporučovaná. Studenti (stejně tak já) si ji kupují ze dvou hlavních důvodů:

 1. Levné lety u společnosti Ryanair
 2. Levnější vstupenky na akce pořádané organizací ESN.

ESN karta platí na rok (12 měsíců). Pokud ji chcete využívat i dále, musíte si koupit novou, nedá se obnovit.

Na začátku jsem se zmínila o tom, že já sama mám celkem 4 studentské kartičky. A k tomu využívám i chytré platební karty. Tato kombinace mi ušetřila a stále šetří mnoho peněz. Tyto vychytávky jsem neznala ale vždycky. Došla jsem k nim rámci dvou let, což je dost dlouhá doba. A proto jsem v mém eBooku věnovala celou rozsáhlou kapitolu kartám, které ušetří mnoho peněz. Byla by škoda, kdybyste o nich nevěděli.

CO DĚLAT, KDYŽ MOJE STUDENTSKÁ KARTA NEPLATÍ V ZEMI, KDE STUDUJU?

Může se stát, a mě se to dokonce stalo, že vaše kartička, i když je mezinárodní, tak není uznávaná v některých zemích. Mě osobně se to stalo v Mexiku, když jsem ji chtěla použít na vstup k pyramidám. Řekli mi, že uznávají pouze místní studentské kartičky.

Nebyla jsem z toho nadšená, protože si myslím, že karta je platná všude. Je to spíš o nastavení lidí v jiných kulturách. Mají prostě svou hlavu a co neznají, tak neexistuje. Postupem času jsem přišla ale na to, že se to dá někdy šikovně obejít. Tyto tipy využijete především pro vstupenky - muzea, koncerty, historické památky, atrakce, párty, ale taky restaurace a bary.

1. Na zahraniční univerzitě dostanete vždy jejich studentské karty. Noste a používejte tuto kartu, protože lokální karty se uznávají. Po skončení studia v zahraničí si kartičku nechejte (nevyhazujte ji), třeba ji ještě někdy využijete (i když bude staršího data).

2. Jedete na dovolenou do jiné země a máte tam studujícího kamaráda? Půjčte si kartičku od někoho místního. V mnoha případech nikdo nebude kontrolovat, zda to jste opravdu vy a nebo ne. Já jsem takto půjčovala své kartičky už mnoha kamarádkám. (Samozřejmě, že tato varianta se nedá využít na všechno, ale třeba na vstupy do památek ano).

3. Pokud ani jedna z předchozích variant není možná a vy přesto nechcete platit drahé vstupné, tak mám ještě jeden tip. Spousta památek, muzeí, atrakcí, párty, koncertů, restaurací atd. mají speciální nabídky. Zjistěte si je. Můžete být mile překvapeni. Zjistíte třeba, že každé úterý jsou muzea zdarma, že každou středu máte v restauraci akci 1+1 zdarma.

Podobné články

Komentáře