Moje oblíbené knihy (které mi pomohly získat odvahu)

Tento článek je součástí blogerské výzvy 2020.

www.nabloguzalezi.cz

4d1-all

ANNIE RUBEŠOVÁ

Mám období, kdy čtu hodně a pak období, kdy nečtu vůbec. Já totiž potřebuju speciální náladu na čtení. Číst pro mě znamená relaxovat, nemít tolik povinností, mít možnost si dopřát hodiny čtení a necítit se pak blbě, že jsem nic neudělala. 

Zjišťuji, že takové to čtecí období, kdy čtu opravdu knížky KTERÉ CHCI a v čase KDY CHCI, mám vždycky v zahraničí. Když jsem dál od domova, tak se cítím bezpečněji v té vzdálenosti a mám pocit, že povinnosti se mě tak hodně netýkají. Je to ale jen pocit.

Každopádně má to i své nevýhody - především, že si často nemůžu koupit papírovou knížku v češtině.  Výhody jsou ty, že když čtu anglicky (nebo španělsky), tak se stále zlepšuji v jazyce.  Naštěstí existují ale čtečky, které tento problém lehce vyřeší.  I když není nad papírové knihy, že.

O ČEM JE ALE TENTO ČLÁNEK?

Chci především předat dál tipy na knížky, které mám mezi svými oblíbenci. Jsou to knížky vesměs motivační, inspirační a mě osobně velmi pomohly v tom, abych získala v životě odvahu udělat změny.

Odvahu udělat první krok do neznáma, začít něco nového, vyzkoušet nové aktivity, nebát se ukázat ostatním moje dovednosti a schopnosti.

Knížky, které vám za chvíli představím, patří do kategorie "changing books". Tedy knížky, které něco mění. Tyto knížky změnily můj pohled na mnoho věcí. A všechny ty změny vnímám jako pozitivní.

JAKÉ KNÍŽKY?

1. Čtyři dohody (Miguel Ángel Ruiz)

Tato knížka v sobě skrývá moudrost starých Toltéků. Protože pocházeli z oblasti Mexika, kde momentálně žiju, opravdu mi tato knížka přirostla k srdci. Je to takový praktický průvodce k osobní svobodě. Kniha je trochu těžká na čtení. Já jsem předtím viděla divadelní představení a tak jsem naštěstí pochopila hodně souvislostí rychle. 

2.Bohatý táta, chudý táta (Robert Kiyosaki a Sharon Lechterová)

Tahle kniha je docela profláklá. Každý, kdo se snaží se svým životem něco dělat v oblasti podnikání, práce z domova, seberealizace a finanční svobody ji jistě četl. A pokud ne, tak to určitě napravte. Kniha se čte suprově a je tam hodně WOW a AHA momentů.

3.Tajemství, Hrdina, Kouzlo (Rhonda Byrne)

Jedná se o tři knížky, ne jednu. Jsou ale od stejné autorky. Pamatuji si, že jsem je četla už několik let zpátky a vím, že jsem je zbožňovala. Všechny knihy sdílejí stejné téma a tím je osobní rozvoj. I když se myšlenky dost opakují, tak to stojí za to. Pokud bych měla vybrat jen jednu z nich, tak doporučuji Tajemství. 

4.Podnikání z pláže (Stáňa Stiborová)

Velmi mtivující kniha pro ty, kteří přemýšlejí o změně práce a celkově životním stylu. Vidět reálné příběhy lidí, kteří to dokázalli opradu inspiruje. Knížka je napůl příběh a napůl praktická, takže po přečtení budete mít chuť hned začít něco dělat.

5.Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss)

Už jen název mě zaujal natolik, abych se pustila do čtení. Kniha je založená na mnoha fungujících faktech. Je pravda, že do českého prostředí se nehodí všechny, ale i tak je to kniha plmná inspirace. Spousta věcí se totiž dá realizovat velmi podobně. Kniha je určená pro ty, kteří mají hodně práce a chtěli by si nějak zjednodušit a zefektivnit život.

6.Five minute journal (Alex Ikonn)

Do této knížky můžete psát. Nejen, že můžete, ale musíte. Pokud máte pocit, že vaše dny jsou nudné a stereotypní, tohle vás z toho dostane. Pointou knížky je každé ráno a večer si napsat nějaké myšlenky, odpovědět na otázky v knížce, naučit se být vděčný/á. Knížka se dá koupit zatím pouze v anglické verzi. Pokud se vám nehcce platit za knížku, existuje i levnější varianta v podobě mobilní aplikace.

BONUS NA ODDECHOVOU KNÍŽKU

Předchozí knížky byly filosoficky založené, opravdu se u nich zamyslíte a přehodnotíte nějaké názory. Čas od času se mi do ruky dostane i jiná kniha. Takové knihy sice nevyhledávám, ale pokud mám náladu, tak si nějakou přečtu.

Minulý rok jsem přečetla knížku s názvem "Snědla dětem sladkosti". Docela zvláštní název, že? Ale stojí za přečtení. Je o běžných životních radostech i starostech Martiny Formanové žijící v zahraničí. 

Pokud žijete v zahraničí, tak mi asi dáte za pravdu, že život jinde má také svoje mouchy všedních dnů. Někdy musíte řešit věci, které jsou v Česku samozřejmostí.

Po přečtení této knížky se rozhodně budete cítit líp. Uvědomíte si, že v tom nejste sami a ve světě je mnoho Čechů, kteří si prožívají podobné situace.

Ukončením školy vzdělávání nekončí. Musíte se ještě naučit žít svůj vysněný životní styl.

Knížky nejsou samozřejmě jedinou formou sebevzdělávání. Ale o těch dalších způsobech si povíme jindy.

PS. Chcete seznam mých oblíbených knížek pěkně pohromadě? Stáhněte si zdarma následující dokument. Můžete si tam vepsat i svoje knížky, které chcete přečíst. 

Najdete tam i odkazy, kde knížky stáhnout zdarma, nebo koupit levně. 🙂 

Facebook