Proč žiju v Mexiku?

IMG_20190110_114540

ANNIE RUBEŠOVÁ

Tento článek jsem se rozhodla sepsat z jednoho prostého důvodu - hodně lidí se mě ptá, proč bydlím zrovna v Mexiku a co tady dělám? Proč ne jiná země? Proč chci bydlet v tak nebezpečné a daleké zemi? A tak bych ráda v tomto článku na tyto otázky odpověděla.

V tomto článku se dozvíte:

  • Kdy jsem poprvé přijela do Mexika
  • Jak dlouho už tady bydlím
  • Kde přesně bydlím
  • Co tady dělám
  • Jak dlouho tady ještě budu
  • Proč se mi líbí v Mexiku

 

KDY JSEM POPRVÉ PŘIJELA DO MEXIKA?

Do Mexika jsem poprvé přijela v lednu 2019. Zavedl mě tady studijní program VIA, díky kterému jsem měla možnost studovat jeden semestr na zahraniční univerzitě v Mexiku, ve městě Puebla.
Před dvěma lety jsem byla ve Španělsku na Erasmu a toužila jsem si tuto zkušenost ještě jednou zopakovat. Hledala jsem španělsky mluvící země, protože v té době jsem byla na sebe docela naštvaná, že ještě neumím španělsky tak, jak bych si přála. Chtěla jsem tedy jet do španělsky uvidí země a sama. Protože jsem věřila, že to mě donutí se konečně učit. A také to byl jeden z mých snů (jet někam úplně sama).
Super, povedlo se. Sice ty začátky nebyly nejlepší, hned první den jsem měla komplikace se zrušeným letem, ale nakonec hodnotím celou tu zkušenost se studiem v zahraničí pozitivně.

 

JAK DLOUHO BYDLÍM V MEXIKU?

Studovala jsme zde jeden semestr, tedy asi 5 měsíců od ledna do června 2019. Potom jsem se vrátila domů. I když se mi nechtělo, tak jsem musela. Kvůli řádnému ukončení programu a také kvůli tomu, že bez víza můžete být v Mexiku maximálně 180 dní. Doma v Česku jsem zůstala dalších 5 měsíců než jsem si koupila letenku. V půlce listopadu jsem byla opět v Mexiku, na stejném místě.  Je to stejné a přece jiné. Už nejsem student, už nemám "peníze zadarmo", už musím něco dělat pro to, abych si tady mohla žít.

KDE PŘESNĚ BYDLÍM V MEXIKU?

I když jsem už procestovala pár míst v Mexiku, tak mám přece jen jedno místo, kterému říkám domov. Je to Puebla. Puebla je jeden ze 32 států Mexika, zároveň je to město. Já bydlím v části města, která se jmenuje Cholula. Cholula je považováno za tzv. Pueblo mágico (kouzelná vesnička). Takových míst (pueblos mágicos) je v Mexiku spousta. Vyznačují se vždy něčím speciálním, udržuje se zde více tradiční kultura. Tak například tady v Cholula kdysi stála největší pyramida v Mexiku. Není to úžasné? Bydlím půl hodiny pěšky od tak vzácného místa!

 

CO DĚLÁM V MEXIKU?

Už víte, že poprvé jsem zde přijela studovat. Ale tak to nejde napořád že. Teď už nestudují na místní univerzitě, ale pracuji. Začala jsem s prací překladatelky v jedné německé firmě. Ne, neumím německy. Překládala jsem z češtiny do španělštiny a angličtiny. Ano, i tady jsou Češi. Každopádně tato práce byla jen na rozjezd. Ale dobrý rozjezd. Za těch 5 týdnů jsem si vydělala dostatek na to, abych si tady žila spokojeně dalších 5 měsíců. Teď učím angličtinu v jedné jazykové škole a zároveň si vedu své zatím skromné podnikání. A jsem happy.

 

JAK DLOUHO TADY JEŠTĚ BUDU?

Upřímně, nevím. Zatím se mi zde líbí, nemůžu si na nic stěžovat. Krásné počasí celý rok, dobré jídlo, celkem levná země to je, oblast, ve které bydlím je bezpečná, nikdy jsem se nedostala do žádné nepříjemné situace. Mám tady přítele a jeho rodina je skvělá. Mám tady kamarády. Život tady plyne pomaleji.
Samozřejmě, že jsou tu ale nějaká omezení. Nemám vízum a tak po 180 dnech budu muset tak jako tak odejít. Ale funguje to velmi jednoduše. Stačí odjet ze země a druhý den se muž klidně hned vrátit a mám dalších 180 dní. Je to vlastně fajn, protože to mě nutí plánovat si nové výlety.

 

PROČ SE MI LÍBÍ V MEXIKU?

Myslím, že už stě pochopili, že Mexiko je pro mě země, kde vidím skoro samé pozitiva. Jsou tady sice i věci, které nemusím (jako je komplikovaná doprava nebo to, že lidé moc netřídí odpad). Ale ty plusy mnohonásobně převyšují mínusy.
Proč se mi líbí žít v zemi, která je obecně považována za nebezpečnou a ne příliš vyspělou? Protože v ní vidím velký potenciál. Před 10 lety to tady vypadalo úplně jinak. A za 10 let to tady bude opět úplně jiné. Tato země se posouvá opravdu rychle ve vývoji a bude to jen lepší.  A když tomu můžu trochu přispět i já (protože ano, inspirace jde z evropských zemí), tak mi to dá i dobrý pocit.
A to jídlo a počasí prostě nechci vyměnit. 🙂

Pokud se chystáte do Mexika, a zvláštně do oblasti Puebly, klidně mi napište, ráda poradím. Můj email: annie@annierubesova.cz

A jak to máte vy? Bydlíte v Česku nebo v jiné zemi?