Za co nejvíc utratíte při studiu v zahraničí

IMG-20200203-174245-HDR

ANNIE RUBEŠOVÁ

Tento článek je součástí blogerské výzvy 2020.

www.nabloguzalezi.cz

Jedna z nejčastějších otázek studentů ohledně zahraničního studia je: „A kolik mě to bude stát?“ Kolik to stojí a kolik peněz dostanu od univerzity? Na rovinu vám řeknu, že kdyby studenti nedostávali finanční podporu od univerzity, jen málo by jich vyjelo. A tak za to buďme vděční, protože ne ve všech zemích funguje taková podpora.

Samozřejmě, že studium v Chorvatsku a v USA se bude významně lišit co se týče financí. Ale i ty stipendia se liší. Existují ovšem věci, za které budete utrácet, ať už jste kdekoli.

V dnešním článku se ovšem nebudeme věnovat všem finančním položkám studia v zahraničí. Podíváme se na ty věci, za které utratíte nejvíce peněz. A možná vás to překvapí. 😊

CO JE TEN NEJVĚTŠÍ VÝDAJ?

Dělala jsem si menší výzkum mezi studenty, kteří již absolvovali studium v zahraničí. Zajímalo mě, jaký byl jejich největší výdaj, za co utráceli nejvíce. A aby to bylo objektivní, vybrala jsem studenty z různých zemí.

Možná vás napadá, že nejdražší je doprava do cílové destinace, ubytování nebo cestovní pojištění. To jsou výdaje, které se někdy mohou vyšplhat až na desítky tisíc. Ale na druhou stranu jsou to víceméně jednorázové výdaje.

Studenti utrácí mnohem více za jiné věci.

Nejvíce studenti utrácejí za cestování a volný čas. V průměru za zábavu utratí 250€ měsíčně což je asi 5 200 Kč. A když si to vynásobíte 5 měsíci je to asi 31 500 Kč. A to je dost.

Když jsem byla na svém prvním zahraničním pobytu, také jsem první měsíce utratila tolik. Později jsem se naučila (sama i s pomocí zkušenějších), že na těchto věcech se dá krásně ušetřit opravdu desítky tisíc.

Možná vás ještě zajímá, co všechno spadá do kategorie cestování a zábava. Jednoduše všechno, co není pojištění, ubytování, jídlo na vaření a studijní materiály.

Káva, restaurace, bary, kluby, taxi služby, doplňky do bytu, oblečení, kosmetika, vstupenky, jízdenky na výlety, ubytování na výletech, suvenýry a zážitky. Je to opravdu rozsáhlá kategorie a samozřejmě se dá ještě rozkouskovat.

Dobrou zprávou je to, že pokud znáte ty správné fígle, tak na těchto věcech ušetříte, ale zároveň se neomezíte. Každý správný student v zahraničí chce přece poznat zemi, kulturu, vidět co nejvíc a zkusit co nejvíc.

Studium v zahraničí často není jen o tom studiu na univerzitě. Je to o škole života. A tou projdete jedině tak, že vystoupíte ze své komfortní zóny a zkusíte něco nového. K tomu jsou samozřejmě zapotřebí finance, ale nemusíte rozhodně utrácet velké částky.

Teď už víte, na čem se hodně utrácí. Ono to tak nevypadá, protože to nikdy neplatíte najednou. Ale největší částka, kterou zaplatíte najednou, vás bude s největší pravděpodobností čekat ještě před odjezdem.

Abyste mohli odjet do zahraničí, musíte si nejprve projít tím nejtěžším obdobím. Období před odjezdem je kritické a hodně studentů to vzdává. Hrají v tom roli dva faktory – mnoho vyřizování a finance.

Z vlastní zkušenosti vám řeknu, že před odjezdem do Španělska jsem utratila asi 12 000 Kč. Před odjezdem do Mexika dokonce asi 25 000 Kč. Největší částka „najednou“ vás tedy může potkat ještě před tím, než sbalíte kufry. Záměrně říkám může, protože taky nemusí.

Počáteční investice vás možná děsí, protože je velká a jde z vaší kapsy. Stipendium dostanete až těsně před odjezdem, kdy budete mít tyto položky už zaplacené.

Je nesmírně důležité si toto uvědomit. Možná vás sponzorují rodiče, ale možná taky ne, nebo jen v malé míře. A tak radím, abyste se připravili na velké výdaje.

CO SE PLATÍ PŘED ODJEZDEM?

Výdaje se mohou mírně lišit v závislosti na zemi. Do některých je potřeba vízum nebo speciální očkování. Co mají ale společné jsou tyto věci:

Možná jsem vás teď trochu vystrašila, protože jste si uvědomili, že to opravu není zadarmo. Spousta věcí se dá udělat draze i levně a je na vás, zda najdete levnější (a zároveň stejně dobrou variantu). Můžu vás potěšit dobrou zprávou, že se to dá vše zařídit levněji a přesto dobře. Na čem bych ale nedoporučovala šetřit jsou právě ty léky. Především pokud jedete do absolutně jiného prostředí, je potřeba se na to připravit. Napsala jsem o tom dokonce celý článek.

Aneb jak se říká v Mexiku – hledáme věci s 3B (con 3B = bueno, bonito, barato). Tedy dobré, pěkné a levné.

Na závěr bych chtěla říct ještě jednu věc. To, že na začátku nevíte, jak to všechno finančně utáhnete vás nesmí odradit od plánu jet. 😊